יום 7 בפולין, 5.4.2017

שלום לכולם/ן,

התעוררנו ליום עם שמש מלטפת בקראקוב. אחרי ארוחת הבוקר העמסנו את כל מטלטלינו על האוטובוסים ואת חצי היום הראשון העברנו ברחובות קראקוב היהודית. התחקינו אחרי סיפורם המרתק של חברי "החלוץ הלוחם", חניכי תנועת עקיבא (עם דגש ב-ב'…) וחבריהם אשר קיימו חיים של מרד ואי השלמה עם המציאות שנגזרה עליהם על ידי הנאצים.

במשך הסיור בגטו חזינו בשרידים שנותרו ודיברנו על המציאות הבלתי אפשרית של חיים בגטו. ביקרנו ברחוב יוז'פינסקה 13 בדירה שבה התקיימה הקומונה של חברי "החלוץ הלוחם". אחד מהם היה המנהיג דולק ליבסקינד ואשתו דאז, רבקה קופר, שלימים עלתה לישראל והייתה חברה בדגניה ב' עד למותה. סיפורם המרגש מציב מראה למולנו ודורש מאיתנו לשאול שאלות על העקרונות המנחים אותנו בחיינו ועל הצעדים שאנחנו נוקטים כדי לממשם.

לסיכום הסיפור, הגענו אל בית הקפה ציגנריה, המקום שבו ערכו חברי וחברות "החלוץ הלוחם" את פעולת הנגד המזוינת הראשונה של יהודים בנאצים. זה קרה בליל חג המולד- 1942 : בית הקפה התפוצץ על יושביו, הקצינים הגרמנים.

מקראקוב נסענו אל העיר בנדין, אחת הערים העתיקות בפולין ואחת הקהילות היהודיות הותיקות והמרתקות. אי אפשר שלא להתרשם מיופייה של העיר ומיופיו וגודלו של הזאמק (הטירה העתיקה של בנדין). בבנדין חיו ערב המלחמה כ-30,000 יהודים ואנו צעדנו אל המקום שבו עמד בעבר בית הכנסת היהודי. בבית כנסת זה כונסו מאות יהודים שנכלאו בתוכו והועלו באש. מאות נוספות של יהודים נטבחו על ידי הנאצים מחוץ לזאמק.

על גבעת הזאמק ניצבת כנסייה גבוהה ובה דברנו על איש אחר לגמרי, ההגמון מיצ'סלב זבייצקי, שפתח את דלתות הכנסייה ליהודים אשר ברחו מן השריפה והטבח בבית הכנסת ונתן להם מקום מסתור. זבייצקי הציל חמישים מתושבי העיר וזכה לתואר חסיד אומות עולם.

בסיום הסיור בבנדין, המשכנו אל עבר בונקר המפקדה של חברי המחתרת החלוצית (דרור, גורדוניה, השומר הצעיר), שם סיפרנו על גבורתם של חברי תנועת הנוער ועל מאבקם בגרמנים בעת חיסול הגטו ומשלוח האקציות למחנות ההשמדה. גם כאן התרשמנו עמוקות מסיפורם יוצא הדופן של צעירים, אשר בחרו שלא לקבל את פני המציאות הנוראה כפי שהיא ונקטו בעמדה פעילה ומורדת כנגד גורלם המר.

לסיכום, ערכנו טקס סיום משלחתי שבו קראו חניכי המשלחת דברים שכתבו במהלך המסע ועוד מספר טקסטים מכוננים.

שרנו והתרגשנו עימם. ובסוף נעמדנו לתמונת הסיום המסורתית.

יישר כח גדול לכל החניכים והחניכות, המדריכים והמדריכות, רופא המשלחת וכל מי שלקח חלק בפרויקט המורכב הזה! הכוח לשנות נמצא בידינו – בואו נעשה חברה טובה יותר ועולם טוב יותר!

צוות המסע, מרכז עידן. 

פולין 2017 יום 7

פולין 2017 יום 7פולין 2017 יום 7פולין 2017 יום 7פולין 2017 יום 7פולין 2017 יום 7

פולין 2017 יום 7פולין 2017 יום 7