יום 5 בפולין, 3/4

שלום הורים וחברים יקרים,

יום חמישי ואתם בטח מנחשים שפתחנו גם את הבוקר הזה בארוחת בוקר דשנה ומזינה במלון המפנק בקראקוב. נסענו הישר אל רובע קאז'ימיש, הרובע היהודי העתיק שבו סיירנו בחמשת בתי הכנסת (רמ"א, אלטשול ועוד) השונים ולמדנו על המסורת היהודית העתיקה של מאות שנות יהדות בפולין ועל תרומתם של חכמים רבים ליהדות ולהלכה שאנו מכירים ומקיימים כיום.

לאחר מכן, צעדנו למרגלות ארמון הוואוול המפורסם והמרשים על גדות הוויסלה, אשר סיפק לנו הצצה נוספת אל שנותיה המפוארות של פולין והמלך קאז'ימיש הגדול. משם המשכנו בהליכה יפה ברחובות קראקוב העתיקה עד לכיכר השוק המרכזית – הסוקניצה. החניכים והחניכות זכו לזמן חופשי ונהנו מאוכל פולני משובח (מקדונלדס ופיצה בעיקר), לודי (גלידה) וסוסים עם כרכרות עמוסות תיירים מכל רחבי העולם.

אל בית הקברות רקוביצקי שבעיר הגענו גם השנה. בבית קברות זה קבורים חללים רבים מהצבא הבריטי וביניהם 13 חיילי הבריגדה שעשו דרכם מישראל ונלחמו ביוון, שם גם נשבו על ידי הגרמנים ונשלחו לפולין. בקראקוב, הם נאסרו ונשלחו לעבודות כפייה וכך, בדרכים שונות, מצאו את מותם. סיפורם קושר במעט את עבודות החקר שעשינו בארץ, "בין כאן לשם" ומראה עוד זווית בבחירותיהם השונות של יהודים בארץ ישראל ויחסם אל ההשמדה באירופה. הצוות החינוכי ערך טקס מרגש במקום והצלחנו להזכיר ולו במעט את חיילי הבריגדה ומעשם האמיץ.

מחר נסייר באושוויץ- בירקנאו, מחנה המוות הגדול ביותר.

אוהבים ומתגעגעים….

משלחת עמק הירדן.

פולין 2017 יום 5

פולין 2017 יום 5פולין 2017 יום 5פולין 2017 יום 5