שלום להורים, לחברים ולחברות בישראל.

אתמול, רגע לפני תוצאות המדגמים, נפגשנו בבית בנדל והתחלנו את הדרך הארוכה לפולין!

אחרי לילה ארוך וטיסה נעימה, שבה חלקנו הצליחו לצבור עוד כמה שעות שינה, נחתנו בקטוביץ' והנה - התחיל המסע!

האתר הראשון שבו ביקרנו הוא בית הקברות מיודובה בקרקוב. בית קברות שהוקם בשנת 1800 וקבורים בו אישים רבים ומפורסמים של העם היהודי: המשורר גבירטיג, ד"ר יהושע טהון, ליאון שטרנבך, מאוריציו גוטליב ועוד (חברים, Google It כדאי לכם!). דיברנו על מה זה להיות יהודי ועל המשמעויות של הדבר לפני מאות שנים בפולין.

לאחר מכן עברנו הישר אל רובע קאז'ימיש, הרובע היהודי העתיק שבו סיירנו בחמשת בתי הכנסת (רמ"א, אלטשול ועוד) השונים  ולמדנו על המסורת היהודית העתיקה של מאות שנות יהדות בפולין ותרומתם של חכמים רבים ליהדות ולהלכה שאנו מכירים ומקיימים כיום.

סיימנו את היום בבית הקברות רקוביצקי שבעיר - הגענו גם השנה. בבית קברות זה קבורים חללים רבים מהצבא הבריטי וביניהם 13 חיילי הבריגדה שעשו דרכם מישראל ונלחמו ביוון, שם גם נשבו על ידי הגרמנים ונשלחו לפולין. בקראקוב, הם נאסרו ונשלחו לעבודות כפייה וכך, בדרכים שונות, מצאו את מותם. סיפורם קושר במעט את עבודות החקר שעשינו בארץ, "בין כאן לשם" ומראה עוד זווית בבחירותיהם השונות של יהודים בארץ ישראל ויחסם אל ההשמדה באירופה. הצוות החינוכי ערך טקס מרגש במקום והצלחנו להזכיר ולו במעט את חיילי הבריגדה ומעשם האמיץ.

מחר נסייר באושוויץ-בירקנאו, מחנה המוות הגדול ביותר.    

אוהבים ומתגעגעים....

משלחת עמק הירדן.

לצפייה גלריית התמונות מהיום הראשון לחצו כאן