יום ראשון בפולין, 30/3/2017

להורים והחברים, שלום מפולין היפה.

וואו, איזה מסע היה לנו.

זוכרים את רביעי בלילה בבית בנדל? מאז עברו כבר יותר מ-24 שעות ואנחנו אחרי טיסה נעימה ובטוחה נחתנו בוורשה, בירת פולין והתחלנו את המסע!

היעד הראשון- בית הקברות היהודי בוורשה. בביקור המרתק הכרנו מספר דמויות מפתח מהתרבות  והדת היהודית כמו: מארק אדלמן, לודוויג זמנהוף, י.ל פרץ, עדה קמינסקה ועוד רבים וטובים שבעזרתם אנו מתחילים להבין את עוצמתה הרוחנית והתרבותית של יהדות פולין הענפה בת מאות השנים שהושמדה כמעט כולה. אך לחלק זה, נגיע בהמשך המסע.

בבית הכנסת נוזי'ק אשר נבנה ב-1902 ונותר עומד שלם במשך תקופת המלחמה, פגשנו את אנה, נשיאת הקהילה היהודית כיום בוורשה. אנה סיפרה לנו על החיים היהודיים בעבר וגם כיום. כ-1000 יהודים חיים בוורשה והיה מרתק לשמוע על השינויים שחלו במהלך ההיסטוריה על הקהילה ועל מאמציהם המתחדשים למנף את חיי הקהילה היהודית בפולין.

בהמשך סיירנו במה שהיה בעבר הגטו היהודי בוורשה, כיום נותרו שרידים מעטים במספר רחובות ובתים או חלקי חומה שהחזיקו מעמד, ואנו עסקנו בחיים שבגטו. קשה מאד להבינם מבלי להפעיל הרבה דמיון, מכיוון שלא נותר לעין מה לראות. בכל אופן, סיירנו ברחובות ואליצוב וכלודנה ושוחחנו על השינויים הדרסטיים שעובר התא המשפחתי בגטו, וגם על אלפי היהודים שמגיעים אל הגטו מבחוץ. קראנו משירו של ולאדיסלב שלנגל, המשורר היהודי שחי ממש במקומות שבהם סיירנו עד שנשלח כמו רבים אחרים להשמדה.

ברחוב כלודנה, במקום בו עמד בית היודנראט דברנו על אדם צ'רניאקוב, על היודרנאט וכמובן שעלו אין ספור דילמות המשתלבות בשיחה על האירועים בעבר וכמובן בחיי היום יום שלנו.

סיימנו יום ארוך בהגעה למלון, ארוחת ערב דשנה, שיחת סיכום קצרה וכעת- שינה!

פולין 2017

פולין 2017 פולין 2017 פולין 2017