שלום להורים, לחברים ולחברות בישראל.

שלום מפולין היפה והקרירה. הבוקר היא הייתה גם מושלגת...

בוקר מושלג זה נפתח בסיור היכן שהיה בעבר הגטו היהודי בוורשה, שבו נותרו כיום שרידים מעטים במספר רחובות ובתים או חלקי חומה שהחזיקו מעמד.

דיברנו על החיים בגטו. קשה מאד להבינם מבלי להפעיל הרבה דמיון, מכיוון שלא נותר לעין מה לראות. בכל אופן, סיירנו ברחובות ואליצוב וכלודנה ושוחחנו על השינויים הדרסטיים שעובר התא המשפחתי בגטו, וגם על אלפי היהודים שמגיעים אל הגטו מבחוץ. קראנו משירו של ולאדיסלב שלנגל, המשורר היהודי שחי ממש במקומות שבהם סיירנו עד שנשלח כמו רבים אחרים להשמדה.

ברחוב כלודנה, במקום שבו עמד בית היודנראט, דיברנו על אדם צ'רניאקוב, על היודרנאט וכמובן שעלו אין ספור דילמות המשתלבות בשיחה על האירועים בעבר וכמובן בחיי היום יום שלנו. גם בכיכר גז'יבובסקה, ממש סמוך לכנסיית המומרים (העומדת בשטח הגטו היהודי), שוחחנו על אותם יהודים שהמירו את דתם וקיוו שגורלם יהיה טוב יותר, אך לא כך קרה כמובן.

בבית הכנסת נוזי'ק אשר נבנה ב-1902 ונותר עומד שלם במשך תקופת המלחמה, ביקרנו גם כן ושוחננו על יהדות ורשה אז והיום.

לקראת סוף היום, ביקרנו באנדרטת המרד הפולני וסיפרנו את סיפורם של כ- 200,000 הרוגים פולנים אשר לקראת סוף המלחמה יצאו למאבק אחרון למען כבודה ועצמאותה של פולין וחרפו נפשם בזמן ההתמהמהות הרוסית והאמריקאית, כאשר אלו עמדו עם צבאם בפאתי וורשה ולא באו לעזרתם בקרב, אלא רק אחרי הפסדם לכוחות הגרמניים.

קראנו את שירו של בוב דילן, בתרגום יהונתן גפן: "אדוני המלחמה" (Masters of war) ויחד קראנו - סוף למלחמות. משם עברנו אל עבר קומונת חברי "דרור" ברחוב דז'לנה 34 בגטו וורשה וסיפרנו על בחירתם מעוררת ההשראה של מנהיגי התנועה לחזור מכל רחבי פולין אל הגטו ולא להשאיר את חניכיהם מאחור. וכאשר חזרו, הקימו ופיתחו חיי תרבות, תנועה, ציונות וסולידריות ומעל הכל, הקימו את האי"ל - ארגון יהודי לוחם, והנהיגו את מרד גטו וורשה יחד עם חברים וחברות רבים משאר תנועות הנוער ותנועות אחרות.

לזכרם של אותם צעירים, שרנו יחד את השיר: "החול יזכור".

סיימנו יום ארוך בהגעה למלון, ארוחת ערב דשנה, שיחות סיכום יום ומחר - מאיידנק.

נעדכן מחר...

 

משלחת עמק הירדן

לצפייה בגלריית התמונות מהיום הרביעי לחצו כאן