יום 6 בפולין, 4.4.17

התעוררנו לעוד בוקר נעים בקראקוב ונסענו אל המחנות אושוויץ- בירקנאו.

בוקר שמזמן מפגש של בני הנוער שלנו עם פיסגת הרוע שהאנושות המציאה. בעבור כולנו יום זה קשה ומורכב. אנו מתמודדים פנים אל פנים מול עוצמות אדירות של רוע, של שיטתיות, של אידיאולוגיה.

התחלנו בבירקנאו, שם סיירנו בצריפים, ראינו והתרשמנו מגודלו של השטח העצום אשר היה אחד ממספר מחנות שהרכיבו את אושוויץ. המדריכים תיארו את התנאים בעזרת קריאה של עדויות ניצולים; דמיינו איך נראו החיים במקום הנוראי הזה. איך נראים חיי אסיר במקום שבו נפש האדם נרמסת בשיטתיות עד אפר? איך אדם נשאר אדם במקום כמו זה?

המשכנו אל הרמפה והקרון המקורי שנשאר עומד על המסילה. שם הסברנו על הסלקציה, אחת מיני רבות, אשר מיינו את האסירים: מי לחיים ומי למוות. הגענו גם אל תאי ההשמדה בגז והמשרפות ונדהמנו מגודלן ואופן פעולתן המזעזע. לאחר ארוחת הצהריים המשכנו אל אושוויץ 1; נכנסנו דרך השער המפורסם עם הכתובת "העבודה משחררת" וסיירנו בין הבלוקים, במפגש פנים אל פנים עם תמונות ומיצגים אותנטיים.  

לסיום הביקור באושוויץ, ערכנו שני טקסים מרכזיים והתייחדנו עם זכרם של יותר ממיליון בני אדם, יהודים ולא יהודים, אשר נרצחו במקום ארור זה. המשלחת מנסה ותנסה עוד הערב, להתמודד עם שאלות הרוע הללו שבני האדם המציאו. נחשוב ביחד איזה אנשים אנו ובאיזו חברה אנו חיים ואיך אנו רואים את העתיד שלנו בתוכה.

כן, שאלות גדולות מתחילות להירקם להם במסע, לא לכולן נמצא תשובות, בטח שלא בתוך כמה ימים, אך אנו סבורים ובטוחים שמשתתפי המסע יחזרו לבתיהם אנשים טובים והומאניים יותר.

מחר מצפה לנו מפגש עם גיבורי תנועות הנוער בקראקוב ובהמשך נבקר גם בבנדין. בסוף היום – נמריא לישראל…

עדכונים בהמשך.

פולין 2017 יום 6

פולין 2017 יום 6פולין 2017 יום 6פולין 2017 יום 6