יום 2 בפולין, 31/3

שבת שלום לכל קוראינו המסורים. אחרי לילה ושינה מתוקה (היינו "קצת" עייפים), התחלנו את הבוקר בנסיעה ארוכה אל העיירה טיקוצ'ין, צפון מזרחית לוורשה.

בקרנו בבית הכנסת הגדול והמרשים ולמדנו על חיי היהודים בשטעייטל. עשינו היכרות עם חיי "העיירה הקטנה" והמאפיינים הייחודיים שלה, עיירה בת כ-3,000 תושבים ובה כל אדם שני – יהודי. סיפרנו את סיפורם עד להשמדתם האכזרית על ידי הנאצים. עקבנו אחר סיפורם של יהודי טיקוצ'ין ודרכם האחרונה אל יער לופוחובה הסמוך. שם, קילומטרים ספורים מהעיירה נרצחו תושביה היהודים בבורות הריגה המוניים. רק מספר קטן של ניצולים שרדו את הרצח ואנו קראנו את עדותו של אברהם קפיצה אשר היה ילד עת ניצל מן הטבח.

לאחר מכן, נסענו אל מחנה ההשמדה טרבלינקה. במחנה זה הושמדו באופן שיטתי כ-800,000 איש, נתון בלתי נתפס (שיא ההרג היה 17,000 בני אדם ביום!). הגרמנים חיסלו לחלוטין כל זכר מהמחנה וכיום נמצאת בשטח אנדרטה המשאירה את כל שהתרחש ליד הדמיון. באנדרטה נמצאות אלפי אבנים עם שמות הקהילות היהודיות שמתוכן נרצחו יהודים. ערכנו טקסים קבוצתיים והחניכים הצטלמו עם האבנים הנושאות את שם הקהילה של בני משפחותיהם שנספו.

עם חזרתנו למלון, עלינו לחדרים להתגנדר לקראת שבת המלכה, לבשנו חולצות לבנות וחגיגיות וקדשנו את השבת עם ברכות, שירים ואוכל טוב!

מחר, יום אחרון בוורשה אשר יוקדש ברובו לסיפורם של גיבורי מרד גטו וורשה, חברי תנועות הנוער ועוד. בהמשך, מצפה לנו נסיעה ארוכה ללובלין, שם נעביר לילה אחד בדרכנו דרומה.

שבת שלום לכולם/ן!

 

מסע לפולין 2017

מסע לפולין 2017מסע לפולין 2017מסע לפולין 2017