שלום להורים, לחברים ולחברות בישראל.

התעוררנו לעוד בוקר קריר (בעצם, קפוא) אבל נעים בקראקוב ונסענו אל המחנות אושוויץ-בירקנאו.

בוקר שמזמן מפגש של בני הנוער שלנו עם פסגת הרוע שהאנושות המציאה. בעבור כולנו יום זה קשה ומורכב, שבו אנו מתמודדים פנים אל פנים מול עוצמות אדירות של רוע, של שיטתיות, של אידיאולוגיה.

התחלנו בבירקנאו, שם סיירנו בצריפים. ראינו והתרשמנו מגודלו של השטח העצום אשר היה אחד ממספר מחנות שהרכיבו את אושוויץ. המדריכים תיארו את התנאים בעזרת קריאה של עדויות ניצולים. דמיינו איך נראו החיים במקום הנוראי הזה. איך נראים חיי אסיר במקום שבו נפש האדם נרמסת בשיטתיות עד אפר? .. איך אדם נשאר אדם במקום כמו זה?

המשכנו אל הרמפה והקרון המקורי שנשאר עומד על המסילה. שם הסברנו על הסלקציה, אחת מיני רבות, אשר מיינו את האסירים - מי לחיים ומי למוות. הגענו גם אל תאי ההשמדה בגז והמשרפות ונדהמו מגודלן ואופן פעולתן המזעזע. ערכנו במקום טקסים קבוצתיים והתייחדנו עם זכרם של יותר ממיליון בני אדם, יהודים ולא יהודים, אשר נרצחו במקום ארור זה.

לאחר ארוחת הצהריים המשכנו אל אושוויץ 1. נכנסו דרך השער המפורסם עם הכתובת "העבודה משחררת" וסיירנו בין הבלוקים. במפגש פנים אל פנים עם תמונות ומיצגים אותנטיים. פגשנו מקרוב את השיטתיות הנאצית והאכזריות הקיצונית ועמה את הטוב והרוך האנושי. עדויות אלו מציבות בפנינו שאלות מתבקשות, על הטוב והרע בעולם. ואנו נחשפים לכך ובוחרים. בוחרים בטוב!

לסיום הביקור באושוויץ, המשלחת מנסה ותנסה עוד הערב, להתמודד עם שאלות הרוע הללו שבני האדם המציאו ונחשוב יחד איזה אנשים אנו ובאיזו חברה אנו חיים ואיך אנו רואים את העתיד שלנו בתוכה.

כן, שאלות גדולות מתחילות להירקם להן במסע, לא לכולן נמצא תשובות, בטח שלא בתוך כמה ימים, אך אנו סבורים ובטוחים שמשתתפי המסע יחזרו לבתיהם אנשים טובים והומאניים יותר.

מחר מצפה לנו מפגש עם גיבורי תנועות הנוער בקראקוב ובהמשך נגיע לוורשה הבירה.

עדכונים - בהמשך

משלחת עמק הירדן

לצפייה בגלריית התמונות מהיום השני לחצו כאן