יום 3 בפולין, 1/4

היי היי לכם/ן!

את הבוקר הקיצי הזה פתחנו בקיפול מהיר של המזוודות ובעוד ארוחת בוקר מפנקת, העמסנו את האוטובוס ויצאנו מהמלון אל מרכז העיר וורשה. יום זה הוקדש לחברי וחברות תנועות הנוער החלוציות בגטו אשר הובילו להקמת האי"ל (ארגון יהודי לוחם). בקרנו ברחוב דז'לנה 34, שם עמד בית ובו מרכז תנועת "החלוץ" אשר היווה בסיס לפעילות תנועת "דרור" בוורשה הכבושה ובגטו. המרכז שממנו יצאו הסמינרים, ההכשרות והכנת הלבבות לקראת הנשיאה בנשק והמרד. שוחחנו על הדילמות הקשות והערכיות שעמדו בפניהם, כאשר אלו בחרו לחזור אל שטח הכיבוש הגרמני, אל חניכיהם ואל העם היהודי המרוכז בוורשה הכבושה. לזכר בחירתם הלא מובנת מאליה, שרנו יחד את "החול יזכור".

בהמשך הגענו אל אחת מפסגות המסע והלכנו במסלול הגבורה, בדרכם של גיבורי האי"ל, גיבורי וגיבורות מרד גטו ורשה. למדנו על אופיים של אותם צעירים, על ההתעקשות להתבונן על המציאות בעיניים מפוקחות והתפעלנו מיכולתם להוביל תנועה ועם אל עבר עתיד אחר, שונה, מורד ומחדש.

את מסלול הגבורה התחלנו ב"אומשלגפלאץ"- כיכר השילוחים, שמענו על האקציות (גירושים) לטרבלינקה ועל המציאות ההישרדותית שהם חוללו בקרב יהודי הגטו. המשכנו להסתובב ברחובות הגטו והגענו אל בונקר הפיקוד של האי"ל ברחוב מילא 18, שם התבצרו אחרוני המורדים בפיקודו של מרדכי אנילביץ'. לוחמים אלו ניהלו קרב עיקש במשך 3 שבועות כנגד צבא נאצי חמוש ומיומן, הפתיעו ועיכבו מאד את הגרמנים שהחליטו לסגור במהרה את הגטו וניסו לסיים את הקרב בהקדם האפשרי. הגרמנים נכנסו עם טנקים ועם הכלים הכבדים ביותר שלהם אל תוך הגטו. הם החלו לשרוף בניין אחרי בניין בתקווה לחסל את כל היהודים שנותרו. כאשר גילו הגרמנים את הבונקר, שם הסתתרו אחרוני הלוחמים, הם החלו להחדיר לשם רימונים ואש. אחרוני הלוחמים והלוחמות יצאו דרך תעלות הביוב אל מחוץ לשטחי הגטו.

סיפור גבורתם אינו תם בכך. רבים מהלוחמים הצטרפו אל הפרטיזנים ואל המחתרת הפולנית ומלחמתם בגרמנים. חלק כמובן גם עלו ארצה והמשיכו במאבק ליצירת חברה טובה יותר בארץ ישראל.

חווקה פולמן רבן ז"ל, חברתנו שנפטרה לפני כשלוש שנים, אמרה שנים רבות לאחר המרד, עם המבט לעתיד: "עזרה לנו האמונה והתקווה שהעולם החדש יהיה אחר; שבארץ שלנו, בישראל, החברה תהיה צודקת, מוסרית, טהורה ובה ישמר צלם אדם בכל התנאים ובכל המצבים. וחלמנו על שלום – סוף סוף שלום. היו געגועים לזה והיה חלום. בשם הלוחמים מאז אני קוראת לנוער שלנו: שמרו על החלום, טפחו אותו, היאבקו עבורו".

אנו מצטרפים לקריאתה של חווקה ומוסרים לבני הנוער מסר זהה. עשו ופעלו למען עתיד טוב יותר לחברה הישראלית ולעולם כולו.

לסיכום ערכנו טקס מרגש באנדרטת רפפורט ולאחר ארוחת צהריים מעולה, הגענו אל אנדרטת המרד הפולני וסיפרנו את מאבקו של העם הפולני לעצמאות בשלהי המלחמה, את בגידתם של הרוסים והבריטים והפקרתם בידי הציניות של "אדוני המלחמה".

מחר נבקר בישיבת חכמי לובלין ובמחנה מאיידנק ובצהריים נדרים אל קראקוב היפה, לחציו השני של המסע.

פולין 2017 יום 3

פולין 2017 יום 3פולין 2017 יום 3פולין 2017 יום 3