בוקר לפני אחרון בפולין.

את היום התחלנו בעיר הציורית וישקוב, ממש על נהר הבוג, שם נולד מרדכי אנילביץ', לימים מפקד מרד גטו ורשה. סיפרנו את קורות הקהילה היהודית הענפה בוישקוב שחיה בה מאות שנים ועם פרוץ המלחמה רוכזו היהודים בבית הכנסת ונשרפו בעודם בחיים. גם גבורה הייתה בעיר וכך הכרנו את פועלו של ראש העיר בין 1930-1939, סטניסלב וולסקי, אשר הוא ואשתו הצילו שתי ילדות יהודיות בזמן השואה ועל כך קיבלו את תואר חסידי אומות העולם. באנדרטה לזכר מרדכי אנילביץ', אשר על גדת נהר הבוג, שרנו יחד את שחקי שחקי לזכרו ולזכר שאר יהודי העיר וישקוב.

המשכנו אל ידוובנה. רבים מכם ודאי מכירים את השם מסרטו התיעודי של חיים הכט, שני אסמים (מומלץ), אשר מספר איך כבר בקיץ 1941, עם פלישת הגרמנים לשטחי המזרח, ריכזו תושביה הפולנים של ידוובנה, בלילה אחד ארור, את שכניהם היהודים לשני אסמים בעיירה והציתו למוות יותר מ-1000 מיהודי ידוובנה. גם כאן נזכיר כי היו כאלה שבחרו אחרת, שבחרו להציל. לזכרם ולזכר הנספים שרנו יחד את: רקמה אנושית אחת חיה.

בעיירה טיקוצ'ין, צפון מזרחית לוורשה, ביקרנו בבית הכנסת הגדול והמרשים ולמדנו על חיי היהודים בשטייטלים בעבר ועד להשמדתם במגוון דרכים על ידי הנאצים. עקבנו אחרי הסיפור של יהודי טיקוצ'ין ודרכם האחרונה אל עבר יער לופוחובה הסמוך, שנמצא במרחק קילומטרים ספורים. שם, בבורות ההריגה, רצחו הנאצים את כל יהודי העיירה ולמעט מספר קטן של ניצולים, חוסלה הקהילה היהודית בשטייטל. ביער לופחובה הסתיים היום שלנו עם טקס מרגש ביותר, ממש במקום בו נמצאים קברי האחים של יהודי העיירה.

מחר, יום אחרון במסע, נבקר במחנה ההשמדה טרבלינקה ולאחר מכן נחזור לוורשה ונצעד ברחובות הגטו, שם נספר את סיפור גבורתם של לוחמי ולוחמות מרד גטו וורשה.

נתראה בקרוב...

משלחת עמק הירדן.

לצפייה בגלריית התמונות מהיום החמישי לחצו כאן