שמחים וגאים לשתף בסיכום שנת פעילות ראשונה של 'הורות בעמק'- ביה"ס להורים במועצה.

אז מה היה לנו בתש"פ?

הורות מקיפה את כולנו וכולנו נוגעים בה - מתוך תפיסה זו מצאנו לנכון להקים את פורום 'הורות בעמק', המאגד בתוכו את כל העוסקים במענים להורים במועצה. הפורום מייצר חשיבה משותפת, שפה אחידה ואיגום משאבים.

חרף כל הקשיים ומשבר הקורונה, הצלחנו לייצר שגרת פעילות בשנתו הראשונה של 'הורות בעמק' ואנו גאים להציג לכם התושבים את כל מה שהתקיים השנה.

'הורות בעמק' כולל הן פעילויות אזוריות מגוונות והן פעילויות יישוביות בנושאים שונים, מתוך כוונה להגדיל את הנגישות והנוחות למירב ציבור ההורים ולתת מענה לצרכים העולים מן השטח.

פעילויות שיועדו לכלל ההורים:

 • בערב הפתיחה האזורי של סדרת 'המקצוע הורים', סדרת הרצאות דגל המיועדת לכלל ההורים בבית גבריאל, אירחנו מול אולם מלא מפה לפה (ימי טרום קורונה...) את ד"ר אייל דורון בהרצאתו המרתקת "להמציא מחדש חינוך והורות במאה ה-21". בהמשך הגיעו אלינו להרצאות מרתקות גם עינת נתן בהרצאתה הפופולארית "היעד ההורי", וד"ר אנאבלה שקד ממכון אדלר - הרצאה מיוחדת שהתקיימה בחוץ למול הכנרת בשל הגבלות הקורונה ותחת הגבלת משתתפים, לעיני 100 הורים ברי מזל.
 • גם מקומם של הישובים עצמם לא נפקד: ארבעה ישובים ראשונים הרימו את הכפפה והשיבו לקול קורא, שהוצא לישובים, וההורים זכו למגוון הרצאות ייחודיות ואיכותיות שהגיעו 'עד הבית' בנושאי רשתות חברתיות, סמכות הורית ועוד. 

פעילויות להורי הגיל הרך:

 • הסדנה האזורית התהליכית "חושבים קטנים מדברים הורים", להורי ילדים בגיל הרך, התמקדה השנה בנושא סמכות הורית ונערכה בשני סבבים: במרכז עידן ובגינוסר.
 • בכל גני הילדים הבוגרים במועצה נערכה השנה ההצגה "יש סודות שצריך לספר" שמועברת ע"י מרכז טנ"א בבית החולים פוריה; ומיד לאחריה, הרצאה לכל ההורים עם פסיכולוג מהשפ"ח (שירות פסיכולוגי חינוכי) על מיניות בגיל הרך.
 • לקראת כיתה א' התקיימה הרצאה אזורית בזום לכלל הורי העמק וכן מפגשים להורים במרבית בתי הספר היסודיים בהנחיית פסיכולוגים מהשפ"ח.
 • בנוסף, נערכו לאורך השנה תחת מועדון 'אמהית' מפגשים מגוונים לאמהות בחופשת לידה בנושאי תוכן שונים, ספורט ועוד. 

 

פעילויות להורים, לילדים ולבני נוער:

 • במרכז עידן התקיימה סדנת 'בשתיים' המיועדת לאמהות ובנות גיל מצווה וכבר הפכה למסורת במועצה; סדנה חווייתית העוסקת בקשר אם-בת בגיל ההתבגרות ונושאים אחרים שמעסיקים.
 • "סיירת הורים עמק הירדן". מיזם הדגל הקהילתי-חברתי של המועצה למען תרבות בילוי בטוחה של בני הנוער שלנו, חגג 10 שנות פעילות והמשיך לעוד שנה ענפה של סיורים ליליים, הדרכות מקצועיות וחברותא משותפת.
 • גם בבית הספר התיכון האזורי שלנו בית ירח התקיימה הרצאת מידע להורים בפתיחת השנה, שהיוותה פתיחה לסדנת הורים תהליכית בת ארבעה מפגשים. הסדנא נגעה בכל הנושאים שמעסיקים היום הורים לנוער בתיכון: מאפייני גיל ההתבגרות, תקשורת עם מתבגרים, התנהגויות סיכון ומיניות.  
 • "הילד הזה הוא שלי" - סדנא בת 3 מפגשים להורים שילדם נכנס בפעם הראשונה לביה"ס שחף. היא הועברה  זו השנה השלישית בעמק. גם הורי הכיתה הרגשית שנפתחה השנה הוזמנו  לסדנת הכנה עם פסיכולוג ביה"ס.
 • סדנא לעולים חדשים, העוסקת בתפקיד ההורה בתהליך הסתגלות והקליטה.  
 • בכל תקופת הקורונה, צוות השירות הפסיכולוגי נפגש עם קבוצות הורים של משפחות בבידוד, להדרכות ומענה על שאלות הנוגעות להתנהלות עם ילדים בבידוד. חומרים רלוונטיים מפורסמים באתר המועצה.

 

צוות 'הורות בעמק' בשיתוף אגפי קהילה, חינוך, ישובים ותרבות במועצה - ער לצורך בהדרכה הורית מיוחדת בתקופת הקורונה. השנה התקיימו מענים ייחודיים גם לצרכים אלו והצוות מקווה להרחיב ולשפר את המענים בשנת הפעילות הקרובה.  

מוזמנים להציף צרכים ובקשות למענים והצוות יבדוק כיצד ניתן לתת עליהם מענה. ניתן לפנות בכתובת המייל: horut.jv@gmail.com