"צבע הפנינה" בתיאטרון האגם – דף הכנה לצפייה

סוף סוף אחרי שנתיים שבהן לא יכולנו להופיע מול קהל באולם, אנחנו נרגשים לחזור ולפגוש קהל ומקווים שגם אתם התגעגעתם לחוויית התיאטרון. חושך באולם, שקט בקהל, אור עולה, תפאורה מסקרנת, הדמויות מתגלות, הסיפור מתחיל.

הסיפור שבחרנו להציג בפניכם הפעם הוא סיפור מטלטל. העלילה מתרחשת בבית ספר לאומנות. הסתבכות אחת קטנה שקשורה לבקבוק קטן של צבע הופכת נערה בשם אלכס, ישרה ומקסימה לשקרנית וחסרת מצפון. שקר קטן מוליד שקר גדול יותר ואלימות מובילה לעוד אלימות. הכול מתוך פחד מווידוי. הסתבכות זו מספקת הזדמנות נהדרת לתלמיד דחוי וחזק להשתלט על הכיתה, לגבש סביבו קבוצה שבנויה ומושתתת על שנאה לכיתה השנייה. לשנאה זו אין סיבה ממשית וכולה מבוססת על שקרים אך האחרים נסחפים מבלי לשאול יותר מדי שאלות. ההסתה גוברת, השנאה מתעצמת, המנהיגים של שתי הכיתות זקוקים למאבקים בחוץ כדי ללכד את תומכיהם סביבם והתוצאה היא גהינום חברתי, גזעני ואלים. הרוב נשאר דומם. הוא רואה, יודע, מבין ואינו מתערב כדי לא להיפגע. בתוכם יש כמה שמטילים ספק ונלחמים על האמת. עד לאן יגיע המאבק? האם המצפון והקולות השפויים יגברו על הקלות הבלתי נסבלת של ההסתה והשנאה?

במהלך העבודה על ההצגה חקרנו את המניע של הדמויות. מה השיקולים החברתיים שהדמויות עושות ומה הסיבה לבחירות שלהן. האם הרצון להשתייך ולהתקבל חברתית גובר על קולות המצפון המוסר והצדק? האם הצורך ללכת עם הרוב ולהשתייך, יכול לגרום ליחידים בקבוצה לפגוע, לחבל, להיות כנועים, מפוחדים וצייתנים גם כשהם יודעים שהרוב טועה? מה   מוביל קבוצה להתנהגות אלימה שמבוססת על שנאה וגזענות?

התפאורה של ההצגה עוצבה כלוח שח מט גדול עליו מתרחש הסיפור. הבחירה בדימוי של משחק טקטי מבטאת את המהלכים שהדמויות עושות כדי להתקדם או לשרוד.

המחזה הינו עיבוד מספר שכתבה אנה מריה יוקל. בספר מתארת הסופרת את התהליך המפחיד שבו בני אדם רגילים הופכים לעדר שנגרר אחרי מנהיג מסוכן. אנה מריה יוקל נולדה בווינה שבאוסטריה בשנת 1911. כאשר הנאצים עלו לשלטון היא ברחה לפראג ושם החלה בכתיבה לנוער. היא פרסמה את ספרה הראשון והספיקה לסיים את כתיבת הספר השני שנקרא "צבע הפנינה". ב 1939 כובשים הנאצים את צ'כיה, יוקל מפקידה למשמרת את כתב היד שלה בידי שתי צעירות צ'כיות ונעזרת באיכר צ'כי כדי לעבור בחשאי את הגבול לפולין. אותו מבריח גבול שומע ממנה על כתב היד שהשאירה מאחוריה וחוזר מיוזמתו לפראג כדי להחזירו לידיה. מפולין עוברת יוקל לאנגליה. שם חייתה תשע שנים, למדה פסיכולוגיה ועסקה בכך. בשנת 1947, אחרי המלחמה, יוצא "צבע הפנינה" לאור בגרמניה וזוכה להצלחה מרובה. ב 1965 עלתה אנה מריה יוקל לישראל, המשיכה בעבודתה כפסיכולוגית ובכתיבה ספרותית בגרמנית למבוגרים. בגרמניה המשיכה לזכות בהערכה רבה אך בישראל שמה כמעט אינו ידוע. "צבע הפנינה" הוא הספר היחיד שלה שתורגם לעברית. היא נפטרה ב2001. בשבילנו זו זכות גדולה להעלות לבמה חלק מיצירתה האמיצה.

מקווים שתתחברו להצגה ושנצליח לרגש ולעורר מחשבה. להתראות בהצגה,

יעל שדה ושחקני ושחקניות תיאטרון האגם 2021.