מאות עצי בננה הושחתו באשדות איחוד

מאות עצי בננה צעירים, שהיו אמורים להניב פרי בשנים הקרובות – הושחתו במהלך הלילה (יום ה') במטעים של קיבוץ אשדות יעקב איחוד. מדובר בנזק כבד הנאמד במאות אלפי שקלים על פני השנים הקרובות


חג השבועות הזה, חגם של עובדי האדמה – הולך להיות עצוב במיוחד עבור אנשי אשדות יעקב איחוד. מנהל המטעים של הקיבוץ, אורן ראובני, מעריך כי הנזק החמור נגרם בכוונת ממכוון, כדי לגרום לפגיעה כלכלית קשה גם בשנים הבאות.
"הנזק נגרם במכוון לנצרים, שהם דור ההמשך. לא היתה פגיעה בעצים בוגרים עם פרי עליהם – רק בעצים הצעירים. בכל פגיעה כזו – הרגו לחלוטין את היכולת של הבית (מצבור של 3-4 עצים) לתת פרי בשנים הקרובות. זה דבר בלתי נתפס!".
להערכת מנהל המטעים של אשדות יעקב איחוד, הנזק נאמד במאות אלפי שקלים לאורך השנים הקרובות. "אין לנו שום יכולת לבטח את עצמנו מפני פגיעה קשה מהסוג הזה. אנחנו לא נוכל לעמוד בהוצאה שנדרשת כדי לבטח את עצמנו מפני נזק עתידי. עברו כאן בית בית עם סכין בסדר גדול של מצ'טה ופגעו רק בעצים שאמורים להניב פירות בשנים הקרובות.
"זה נורא, פשוט נורא מה שנעשה לנו כאן. אנחנו לא מסוכסכים עם אף אחד, אין עלינו איומים. אני לא מצליח להבין למי היה אינטרס לגרום לנו נזק בצורה כל כך מכוערת ואכזרית".
ראש המועצה האזורית עמק הירדן, עידן גרינבאום, ביקש להזכיר לכולם שרק לפני שבועיים הוצת תבן בשווי מאות אלפי שקלים בשדות של קיבוץ אפיקים: "אין לנו רצון להתעמת ולא להתקוטט עם אף אחד. יש פה ציבור גדול של חקלאים, שבסך הכל מבקש להמשיך לעבוד את אדמת ארץ ישראל ולהנות בכבוד וביושר מפירותיה. האם מישהו מעלה בדעתו שבמדינת ישראל בשנת 2018, ממשלת ישראל וגורמי אכיפת החוק ירימו ידיים ולא יוכלו לספק הגנה לאנשים ולתוצרת החקלאית?
"התארחנו השבוע אחר כבוד בכנסת; היה דיון רציני, דיברנו, הקשיבו לנו – אבל אנחנו דורשים לראות מעשים. פעולות שיניבו תוצאות. אנחנו מותשים ורצוצים מדיבורים ריקים ממעש".

עצי בננהעצי בננהעצי בננה