"זו תפילתי: עשה שלום עלינו ותן שלום בתוכנו"

יו"ר כחול לבן בני גנץ נאם באירוע שהתקיים בנהריים ביוזמת המועצה האזורית עמק הירדן: "אף פעם לא אחמיץ הזדמנות להגיע לשלום". אמר את הדברים בעצרת שהתקיימה בנהריים במלאת 25 שנה להסכם השלום עם ירדן, תחת הכותרת: "שומרים על השלום באי השלום".


באתר נהריים הצופה אל מפגש הנהרות – ירדן וירמוך, התקיימה היום עצרת שאירגנה המועצה האזורית עמק הירדן, במלאת 25 שנים לחתימת הסכם השלום בין ישראל למצרים. מאות תושבי עמק הירדן, אזרחים המטיילים בצפון ואנשי תנועות הנוער גדשו את המקום ופנו אל ממלכת ירדן בקריאה: בואו נשמור על השלום היקר כל כך למי שמתגוררים לאורך הגבול בין שתי המדינות מעמק הירדן שבצפון ועד לאילת שבדרום.

יו"ר כחול לבן בני גנץ, אמר בנאומו באירוע: "אני מכיר את המלך עבדאללה שבא מבית מלוכה של אצילות כבוד ושלום. נפגשתי איתו מספר פעמים והוא, כמו אביו שהיה איש של שלום, מבין שיש חשיבות רבה בהמשך שיתוף הפעולה איתנו לשם שלום. נבנה כאן דבר גדול בזכות פעולה אמיצה של מדינאים. אני לא אחמיץ שום הזדמנות לקדם שלום לא כעת ולא בעתיד", הדגיש גנץ והוסיף בחצי חיוך: "אבל אתם יודעים שאני גם פוליטיקאי. ולא אוכל שלא להתייחס למה שמתרחש ביומיים האחרונים במישור הפוליטי. ראש הממשלה אימץ לאחרונה את העניין של הקריאה לאחדות. אבל הוא ממשיך לסרב לקיים אותה במלוא הרצון. במלוא הכנות האסטרטגית והפוליטית. אין בהצעתו פרטים לשותפות אמיתית. הוא רוצה להשתמש בכחול לבן שהיא הסיעה הגדולה בכנסת נועדה רק לשם כיבוי השריפות שיצרה הממשלה הקודמת. במקרה הטוב זה ספין ובמקרה הרע זו מנהיגות שלא מכירה בשינוי שהעם הכתיב. אני קורא לנתניהו: תחזיר את המנדט לנושא כדי שנוכל  להקים ממשלת אחדות ליברלית שמכבדת את כל האזרחים  ושתקדם את השלום. אני כבר אומר לכם, בכל פעם שאתם רואים אותי מניח פתק באבני הכותל תדעו שאני כותב שם: 'הבא שלום עלינו ועשה שלום בתוכנו'".

לצפיה בנאומו של בני גנץ הקליקו 

גנץ התייחס גם למה שקורה בצפון סוריה ואמר: "יש להיות מאד עירניים לגבי הנעשה בצפון סוריה. חובתנו היא לדרוש שישמרו על הכורדים על חייהם כבודם ושלומם", לקול תשואות הקהל הרב שהיה במקום.

ראש המועצה האזורית עמק הירדן עידן גרינבאום, היה ראשון הנואמים באירוע ואמר: "לפני ימים אחדים שוחחתי עם בכיר בממשל הירדני, החלפנו דעות ודיברנו על שיתופי פעולה בינינו. בסיום השיחה הוא ביקש ממני להעביר לנוכחים כאן מסר ברור על כך שהשלום בין המדינות הוא מוצק ושרבים בממלכת ירדן מכירים בו ובחשיבותו. הוא ביקש ממני שנעשה כל מאמץ כדי לא ליפול לידי הקיצונים שחלקם רוצים להחזיר אותנו לימים שלפני השלום של האמיצים, הימים הקשים של אירועי שנות השבעים".  לצפיה בנאומו של ראש המועצה עידן גרינבאום הקליקו

גרינבאום הסביר כי העצרת נולדה לאחר שהתברר שאף גורם רשמי בישראל אינו מתכוון לציין את מלאת 25 שנים להסכם השלום עם ירדן. "אנחנו אנשי עמק הירדן מקיימים את דבריו של טרומפלדור שאמר, כי הגבול של הישוב העברי יעבור במקום שבו תחרוש המחרשה.  אבל אנחנו מבהירים מכאן, כי אין עבורנו קדושה לאדמה. אלא קדושה לאדם, לחיי אדם. אנחנו נוותר על אדמות אי השלום וניפרד מהן בכאב גדול כדי לשמור על השלום ועל השכנות הטובה".

 יו"ר קק"ל דניאל עטר קרא בנאומו למנהיגות בצד הישראלי: "צריך להתקיים כאן שיח רציף ובריא עם הירדנים ולא שיח מדכא שמחבל בשלום. אנחנו צריכים לעזור לירדנים שיש להם בקושי מים בברזים מהצד השני של הגבול מרחק כמה מאות מטרים מכאן. כך שומרים על שלום וכך מקדמים נושאים משותפים שחשובים לשני הצדדים". עטר פנה אל בני גנץ בתחילת דבריו ואמר לו: "בעוד מספר ימים אתה תקבל את המנדט להקים ממשלה. דע לך שכל מי שנמצא פה וכל מי שחי בארץ הזו מאמין בשלום, מאמין בתקווה, מאמין בחיים טובים ואיכותיים ויתייצב מאחוריך ויאחל לך הרבה הצלחה. ואני מצטרף כמובן לכולם". לצפיה בנאומו של דניאל עטר הקליקו. 

אורנה שמעוני, חברת אשדות יעקב מאוחד, פנתה אל המלך עבדאללה בפנייה אישית נרגשת וביקשה ממנו לשמור על מערכת היחסים הטובה הקיימת ולא להתעקש על הפסקת ההסדר המיוחד באי השלום.  לצפיה בנאומה של אורנה שמעוני הקליקו

באירוע נכחו גם חברי הכנסת רם בן ברק, צבי האוזר, אלון שוסטר ורם שפע (מכחול לבן) ומזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר; קבוצה גדולה של נשים עושות שלום, מנכ"לית שלום עכשיו שקד מורג, צעירות וצעירים רבים מתנועות הנוער.

צילומים: וידאו גיא לומר; סטילס שגיא בן יצחק