שגרירות נפלאות בבית ירח

קבוצה של כ-20 נערות משכבת י' בבית ירח לקחו חלק בפרוייקט 'שגרירות צעירות', בשיתוף פעולה עם הרשות לביטחון קהילתי עמק הירדן. במסגרת פרוייקט הסיום של התוכנית, בנו המשתתפות שאלון מקיף בנושא הטרדות מיניות, שאותו העבירו בין החברות/ים


רגע לפני החופש הגדול הסתיים בבית ירח פרוייקט הדגל 'שגרירות צעירות'. זוהי קבוצת מנהיגות והעצמה לנערות בנושאי אלימות מינית, שוויון ומגדר, בהנחיית מרכז הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית גליל-גולן.

זו השנה השלישית שהפרוייקט פועל בבית ירח. הוא נמשך 5 חודשים, בשיתוף פעולה עם הרשות לביטחון קהילתי עמק הירדן. השנה היתה קבוצה גדולה במיוחד:  כ-20 נערות משכבת י'.

במסגרת פרויקט הסיום של התוכנית, בנו המשתתפות שאלון מקיף בנושא הטרדות מיניות, שאותו העבירו בבית ירח וזכו להיענות נפלאה החברות/ים - 150 תגובות! בשל הקורונה הן לא הספיקו לעבור בכיתות ולהציג אותו, אולם הוא עובד למצגת ונשלח לתלמידי ביה"ס בווטסאפ. 

בין השאר מעלה השאלון שאלות מורכבות ומפריך מיתוסים שונים בתחום. למשל: האם יש לבוש מסוים ש'מזמין' תקיפה מינית? .. האם העובדה שהיא/הוא לא עצרו את זה, סימן שרצו בזה?..

מתארת יובל לנקרי, אחת ממשתתפות הפרוייקט: "ההשתתפות בפרוייקט גרמה לנו לראות את מצב הנוער בעמק ולהכיר את השקפתם על המצב הנוכחי. הפרוייקט היה מאוד משמעותי. למדנו דברים שלא ידענו קודם. העבודה ביחד נתנה לנו המון כוח ודחיפה לעשות את הפרוייקט למשמעותי עבורנו ועבור בנות או בנים. בזכות הפרוייקט והמפגשים עם קרן המדריכה, אנחנו מעבירות את כל הידע שצברנו הלאה ונוכל לשנות את המצב".

ממרכז סיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית גליל –גולן נמסר: פרוייקט 'שגרירות צעירות' הוא אחד הפרוייקטים המובילים והמשמעותיים ביותר הפועל בקרב בני נוער בבתי הספר באזור כולו. אנחנו מאושרות וגאות בנערות בית ירח שבוחרות בכל שנה מחדש לקחת חלק בתהליך משמעותי שבו הן מכירות קצת יותר את עצמן ואת חברותיהן ומקבלות ידע וכלים להתמודדות בנושאי מגדר, מיניות ואלימות מינית.

השנה, למרות משבר הקורונה, הן מצאו את הדרך לממש את שליחותן בעזרת פרוייקט הסברה שהועבר בקרב בנות ובני הנוער בבית הספר, בכדי להעלות את המודעות לנושאים חשובים אלה ולעודד מוגנות למען עתיד טוב יותר.

לסיוע תמיד אתך ובשבילך  (נשים)1202,  (גברים)1203.

הובילו את הפרוייקט: קרן בהט ומיה סבג, רכזות שכבת י' מבית ירח וקרני רימר צרי, מנהלת ישובית, הרשות לביטחון קהילתי במועצה. 

למצגת של השגירות הצעירות - לחצו כאן