אותה כנרת - אבל מהצד השני

איך נראה העולם שסובב את הכנרת מהצד השני, מתוך האגם עצמו? זאב ברמן מהמושבה כנרת מציג תמונות מרהיבות ומספר על התובנות והרגעים הנפלאים שבהם זכה מאז שאשתו העניקה לו מתנת יומולדת מקורית במיוחד (רמז: יש לזה משוטים). קיץ קורונה 2020 - בשלל צבעים עזים


שמי זאב ברמן, אני גר במושבת כנרת מזה כמעט 40 שנה. נשוי לרותי מבית רחמים, שמשפחתה התישבה במושבת כנרת בשנות ה-20 של המאה הקודמת. אנחנו גרים ליד האגם, בבית שהורי אשתי ז"ל הקימו. אפשר להגיד שאני כבר יודע הכול על המקום, או שכך לפחות חשבתי...

הרגעים והצילומים היפים שאני גאה להציג כאן - נולדו לאחר שביום הולדתי ה-70 קיבלתי מאשתי מתנה מקורית: קיאק. מיד חשבתי על צילום. אני חובב צילום מזה זמן רב ומתמקד בצילום נוף וציפורים. כאשר מזדמן לי לעשות זאת מכיוון המים, יש בכך בלי ספק יתרונות גדולים.

לא חיכיתי זמן רב ומיד החלטתי לצאת לשיט ראשון של צילומים מהקיאק: הנוף היה מדהים. אנפות ארגמן פתחו לפני כנפיים - גדולות וצבעוניות. 

חזרתי מאושר ושיכור מעוצמת החווייה (עד כדי כך שבצאתי מהקיאק, מיד נפלתי למים... הכל בסדר, המצלמה היתה מבוטחת). עם המצלמה החדשה שרכשתי לי יצאתי שוב ושוב. עם הזמן למדתי לשלוט טוב יותר בקיאק, עובדה שבלי ספק היטיבה עם המצלמה שנרטבה אחת לכמה זמן. אני יוצא כפעמיים בשבוע לסיורי בוקר, שעם הזמן נעשים ארוכים יותר ויותר. כל פעם - מצפה לי התרגשות חדשה.

אני נהנה מאד לראות את הכנרת "מהצד השני" – צד שהוא כל כך קרוב אלינו ומאוד יחודי וקסום, אך נסתר מהעין הצופה מהיבשה. מהקיאק, מנהגי העופות נחשפים ומתגלים לי במלוא הדרם: המתנה לאיזו ארוחה טובה, תפיסה זריזה, אכילה ללא עזרת ידיים - ממש אתגר. ברגעים אלו אני מצלם ללא הרף תוך התרגשות גדולה. יש כמובן גם תעופה, אוסף תנועות כנפיים וגוף כל כך מגוון, עשיר; אווירודינאמיקה שכל מבין בחוקי פיסיקה יגיד עליה מיד: זה בלתי אפשרי. שלא לדבר על הפן החברתי: מאבקים על מקום יותר טוב על העץ או ליד החוף; דיאלוג פיזי עם המבקר הזר - כמה יאפשרו לי להתקרב ומתי ישנו את המיקום או המסלול. בכל פעם יש מתח, אילו חברים אפגוש הפעם: אנפת ארגמן, קורמורן, ולבנית קטנה נמצאות שם תמיד. אבל - אנפה אפורה, שלדג לבן חזה, שלדג גמדי, פרפור, מגלן, אנפת לילה לא תמיד מופיעות.

ב 40 השנים האחרונות נסעתי לא מעט לחו"ל. בתחילה במסגרת עבודתי ובשנים אחרונות הוספתי גם טיולים רבים, טיולים עם חברים וטיולים יחודיים לטובת צילום. השנה - לאור המצב המיוחד - גיליתי חבל ארץ נפלא, קסום, שנמצאת ממש לידינו. 

עכשיו מגיע הסתיו: עופות נודדים, עננים משנים צורה וצבע. נראה לי שאצטרך לשוב ולחקור ארץ חדשה...

אני שמח וגאה להציג כאן מבחר תמונות שצולמו בקיץ קורונה 2020. תמונות נוספות אכין בקרוב לאתר 'סיפור מקומי' שעתיד לצאת לאוויר בקרוב. אם סקרנותכם גוברת עליכם ואתם רוצים לראות כבר כעת את מרבית התמונות שלי - לחצו כאן וצפו בעולם הקסום שאני קורא לו "הכנרת - מהצד השני".

המייל שלי: berman.consult@gmail.com