"הכנרת עברה אונס ברוטאלי. בשנת 2021 נעשה תיקון"

כמה מבכירי שחייני המים הפתוחים בישראל השלימו במהלך סוף השבוע (22-24 באוקטובר) את הקפת הכנרת בשחייה. את המרחק – כ-50 ק"מ, חילקו השחיינים לשלושה קטעים של 16-18 ק"מ כל אחד ושהו במים במשך שש שעות בממוצע בכל יום


כמה מבכירי שחייני המים הפתוחים בישראל – ביניהם שיאני עולם, קפטן נבחרת ישראל בכדורמים בעבר, שיאנית ישראל במרתון ומי שהצליחה להקיף את האי מנהטן ולחצות את תעלת למאנש ושחיין אחד מעורר השראה במיוחד – השלימו במהלך סוף השבוע (22-24 באוקטובר) את הקפת הכנרת בשחייה. את המרחק – כ-50 ק"מ, חילקו השחיינים לשלושה קטעים של 16-18 ק"מ כל אחד ושהו במים במשך שש שעות בממוצע בכל יום.

18 השחיינים החליטו לצאת למשחה תחת הכותרת "הכנרת אינה כלי חד פעמי. אל תלכלכו!" , מתוך רצון לעורר מודעות לשמירה על האגם הלאומי בקרב המבלים במים והנופשים על חופי הכנרת. במהלך המשחה, אספו השחיינים אשפה שנתקלו בה והעלו אותה לקיאקים שליוו אותם.

משחה הקפת הכנרת (ככל שאנשי הקבוצה יודעים – זה טרם נעשה בעבר)  התקיים בסיועה של המועצה האזורית עמק הירדן. את השחיינים ליוו קיאקים וסירת מהמרכז הימי של עמק הירדן.

את חבורת השחיינים המרשימה אסף ורתם למבצע עודד רהב, פעיל סביבתי המכנה את עצמו "שחיין למען מטרה". רהב ביחד עם חמישה מחבריו (שישיית ד"ר דורון עמוסי, בן אנוש, אורי סלע, אודי אראל ולוק שטבון), שחלקם הגיעו בסוף השבוע למשחה הקפת הכנרת – מחזיקים בהישג נדיר בסדר גודל עולמי לאחר ששחו את כל המרחק בין קפריסין לישראל (כ-380 ק"מ) כשהם מחלקים ביניהם את המרחק (בשיטת משחה שליחים).

בין היתר רתמו בעבר החברים בקבוצה את הזמר סטינג למבצע משחה תודעתי מארה"ב למקסיקו, כדי לגייס כספים ולעורר את דעת הקהל  למען פליטים מקסיקנים.

"הכנרת עברה השנה אונס ברוטאלי", מסביר עודד רהב. "תביטו מסביב ותראו כמה פסולת השאירו אחריהם המבלים על חופי הכנרת ובתוך המים. אנחנו החלטנו להכריז על שנת 2021 שנת התיקון הגדול. אסור לפגוע באגם הלאומי, בכנרת השברירית והעדינה, היחידה שיש לנו. באנו לנקות, לאסוף אשפה מן החופים ואפילו תוך כדי שחייה. אספנו מה שמצאנו במים הועלינו לקיאקים שליוו אותנו".

ביחד עם רהב השתתפו במשחה כמה מהשמות היותר מוכרים בקרב חובבי שחיית אקסטרים ומי שמתמחים בשחייה במים פתוחים. ביניהם:

אבישג קופמן טורק - שחיינית מים פתוחים ישראלית. שיאנית ישראל בשחייה )מרתון( בשנת 2015.

השחיינית הישראלית השנייה שחצתה בשחייה את תעלת למאנש, כ-34 ק"מ (2017), השחיינית הישראלית הראשונה שחצתה את תעלת קטלינה, בין האי סנטה קטלינה לדרום קליפורניה, כ-32.3 ק"מ (2018) וב-1 ביוני 2019 הקיפה את האי מנהטן ובכך הייתה לשחיינית הישראלית הראשונה שסיימה את אתגר שלושת הכתרים. בסיום המשחה היא אמרה: "באנו כדי להדגיש שהכנרת יקרה לכונו ואנחנו חייבים לשמור על המתנות שהטבע מעניק לנו. לא פלא שנפלה עלינו קורונה כזאת. היינו חזירים אל העולם. זו קריאה לכולנו זו ההצלה של הנפש שלנו. לצאת החוצה ולשמור על הטבע. בואו נהיה נחמדים לסביבה שלנו".

טל סנונית – קפטן נבחרת ישראל בכדורמים ומי שנחשב לאחד מגדולי הספורטאים הישראלים. סנונית סיפר בסיום: "זה היה משחה קשוח מאד. מדי יום שחינו בסביבות 16 ק"מ ושהינו חמש-שש שעות בתוך המים. זה החזיר אותי קצת לשנים שבהם שיחקתי כדורמים בנבחרת ישראל ובאיטליה; זה מאמץ גופני וגם מנטאלי מאד קשה."

מי שבלט במיוחד בקרב קבוצת השחיינים היה אמנון סלעי מהרצליה, איש חינוך, שמהווה עבור חבריו דוגמא ומופת לאהבת הארץ והספורט ולדבקות במטרה. אמנון הוא קטוע רגל והוא שחה לכל את כל 50 הק"מ לצד חבריו מבלי לפגר אחריהם. בסיום הוא אמר: "הכנרת נפלאה, לדעתי זה אחד המקומות הכי יפים שיש בעולם. היה קשה מאד היום בגלל שהאגם היה גלי ונלחמנו כדי לסיים. נהניתי מכל שנייה".

אודי אראל, בכיר השחיינים, יוזם משחה קפריסין - ישראל ומשחה חציית ים המלח. איש ים וותיק. מפקד זירת סיני לשעבר בחיל הים. בנו של שלמה אראל, מפקד חיל הים לשעבר.