דווקא בשנת הקורונה: צלחנו וניצחנו

תקופת הקורונה גרמה לביטולם של אירועי ספורט רבים בישראל ובהם גם צליחת הכנרת ומסע האופניים סובב כנרת. קבוצת ותיקי צליחות הכנרת, מחוזקת בראש המועצה, בשחייניות איכותיות ובילד שזו לו הצליחה הראשונה - סירבה לקבל את רוע הגזירה.


שנת 2020, השנה שבה פקדה את העולם מגיפת הקורונה, היתה אמורה להיות השנה היחידה מאז 1954, שבה לא מתקיים המשחה המסורתי של צליחת הכנרת. מדובר במשחה העממי הגדול, המוכר והנחשב ביותר בישראל. אלא שהנחיות משרד הבריאות והסגר, שנכפה על כולנו בחגים – חייבו את המועצה האזורית עמק הירדן להחליט על ביטול הצליחה, כמו גם ביטולו של מסע האופניים סובב כנרת.

רק לקבוצה מצומצמת של שחיינים, ותיקים ובעלי זכויות רבות, היה ברור שהם לא מוותרים על הצליחה. אפילו לא בשנה של הנגיף.

ביום חמישי ה-29 באוקטובר, בשעת בוקר מוקדמת במיוחד, התייצבו על קו המים בחוף מעגן, עשרה שחיינים ושחייניות: נציגות מרשימה של אגודת ותיקי צליחות הכנרת בראשותו של גל מלמוד, שתי שחייניות בנות העמק וצולח צעיר אחד, בן 5 בסך הכל, שזו לו הצליחה הראשונה. להשלמת העשירייה – גוייס ראש המועצה, עידן גרינבאום, שחיין וצולח בעל ותק בזכות עצמו. המטרה: להשלים משחה במסלול הקצר יותר, של כ-2 ק"מ, עד לחוף ירדן כנרת. בכך, ביקשו הצולחות והצולחים להבהיר: דבר אינו יכול להביס את מסורת הצליחות (66 שנים ברציפות!) – גם לא הנגיף, שמטיל כעת צל ענק על פני החיים בכדור הארץ כולו.

את הצולחים ליוו צמד קיאקיסטים וסירת מנוע מהימיה, סירת מנוע של המועצה וצוות טלוויזיה מערוץ כאן11, עם הכתב רובי המרשלג (כולל רחפן), שתיעד והעצים את המעמד כולו.  

החבורה זינקה אל המים הצוננים בשעה 06:45 והשלימה את המשימה בתוך קצת יותר משעה. בחוף הנחיתה המתינו להם מנהל מחלקת הספורט של המועצה, תמיר מייזלס, כשהוא מחוזק במזכירת המחלקה לאה כהן; מספר בני משפחה וקבוצה מצומצמת מאד של סקרנים ונופשים שהעבירו את הלילה על החוף.     

ואלה שמות הצולחות והצולחים הנחושים, אשר השלימו את המשחה שמן הסתם ייכנס לדברי ימי העמק:

  • גל מלמוד, בן 60, זו לו הצליחה ה-49.
  • צביקי שטיינברג, בן 69 (50).
  • צבי עוז, 79 (61).
  • משה קנדל (ממייסדי קיבוץ האון),  בן 88, זו לו הצליחה ה-48.
  •  אורה מאיר, בת 71.

צעיר הצולחים היה שביט רוגל בן ה-5 שזו הפעם הראשונה שהוא מנסה להתמודד עם האתגר (הוא עוד יצליח, מן הסתם בשנה הבאה...). כמו כן צלחו בהצלחה: שחר עברי, יעל מייזלס, מיה מייזלס.

ראשון להגיע אל החוף היה ראש המועצה, עידן גרינבאום, אשר אמר במעמד הענקת התעודות למסיימים: "אתם הפנים היפות של הכנרת. גם בתקופה זו של חוסר יציבות וחוסר במנהיגות, שמרתם על המסורת ואת המנגינה הזו של צליחת הכנרת – לא איפשרתם להפסיק".

כעת נותר רק לקוות שהצליחה של שנת 2021 תחזור להיות אירוע שמח, ססגוני ורב משתתפים.