"היא נהגה בגבורה. אני גאה להיקרא על שמה"

הוריה של נרקיס חן סיפרו לה שהיא קרויה על שמה של חובשת, שניצלה מאסון מעלות במאי 1974. שנים היא חיפשה את מי שעל שמה היא נקראת. עד שפגשה את משפחתה של החובשת, נרקיס שטרן מקבוצת כנרת. המשפחה הדהימה אותה: "היא נפטרה בדיוק ביום ההולדת שלך"


ב-15 במאי 1974 התרחש אחד הפיגועים האכזריים והקטלניים שידעה מדינת ישראל. חוליית מחבלים שחצתה יומיים לפני כן את הגבול מלבנון, סמוך למושב זרעית, הגיעה לבית ספר במעלות ולקחה כבני ערובה 85 תלמידים, מורים ומלווים שהיו עימם. התלמידים – כולם מצפת - לנו באותו לילה בבית הספר במסגרת טיול שאליו יצאו.

ביחד עם הקבוצה, שהוחזקה על ידי שלושה מחבלים מארגון החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין, היו שתי אחיות מבית החולים זיו בצפת. הן שימשו כחובשות מלוות של הטיול. אחת מהן, נרקיס שטרן, היתה זו שבגורלה נפל לשמש כמתווכת שאותה שחררו המחבלים כדי שתעביר את דרישותיהם לכוחות צה"ל שצרו על בית הספר 'נתיב מאיר' במעלות.

לאחר שהביאה את דרישות המחבלים לפיקוד צה"ל, ביקשה נרקיס (מרדכי) שטרן לחזור – אולם בהוראת שר הבטחון והמפקדים היא הורחקה מהמקום ולא הוחזרה אל חזקת המחבלים. מהלך זה, אשר נכפה עליה בפקודה, עוד יעסיק אותה ואת חברתה, האחות-החובשת השנייה, שסברה בטעות כי זנחה אותה ואת הילדים ובחרה שלא לשוב. רק לאחר 30 שנה הסכימה החברה לפגוש את נרקיס, ביוזמת תוכנית הטלוויזיה של אורלי וגיא.

חלקה של נרקיס שטרן בסיפור העלילה לכד את עינה של הסופרת גלילה רון פדר והוא מסופר בספר ה-55 בסידרה 'מנהרת הזמן' (מזומנות/ים להשאיל אותו בספריה האזורית). ב-20 ביוני 1974, שבועות ספורים אחרי האסון, החליט זוג הורים צעיר לקרוא לבתו התינוקת - נרקיס, על שמה של החובשת מאירועי הלילה ההוא במעלות.

"שנים לא האמנתי שבאמת הייתה חובשת כזו, עד שהתגלגל לידי הספר של גלילה רון פדר על אסון המעלות", סיפרה לפי שבועיים נרקיס כוכבי חן בתוכנית 'פאולה וליאון' בקשת 12. "בין העמודים מצאתי אותה והחלטתי שאני מאד רוצה לפגוש אותה. בעיני היא הייתה ממש גיבורה".

דקות אחרי סיום הראיון בטלוויזיה, הגיע קצה חוט למערכת התוכנית 'פאולה וליאון', שבזכותו נמצאה משפחתה של נרקיס שטרן, מי שהתגוררה מאז 1990 בקבוצת כנרת ושימשה כאחות בקיבוצה  ובמרפאת רקתי בטבריה. אלא שלמרבה הצער, נרקיס נפטרה לפני חודשים ספורים, בדיוק ב-20 ביוני, שהוא יום הולדתה של נרקיס חן.

בעלה של נרקיס ז"ל, איתן שטרן, ושני הילדים חן שטיין-שטרן ודורון שטרן פגשו את מי שנקראה על שם אימם באולפן הטלוויזיה. הבת חן הדהימה וסיפרה, כי אמה נפטרה בדיוק ביום ההולדת של התינוקת הקרויה על שמה.

נרקיס (מרדכי) שטרן, מתברר, מיעטה מאד לדבר על מה שקרה באותו פיגוע נורא. בתה סיפרה על כך: "היא לא רצתה לעזוב את הילדים, אבל המחבלים התעקשו ושלחו אותה עם דף דרישות. הדרישות היו לשחרר 20 מחבלים תמורת בני הערובה. היא לבשה מעיל שהסתיר את דרגות הקצונה שלה וסיפרה שבאותם רגעים היא ממש רעדה. עד שהגיעה לחפ"ק ושם פגשה את שר הבטחון משה דיין ואת הרמטכ"ל מוטה גור".

בנה דורון שטרן סיפר: "היא הייתה אמא מדהימה. אף על פי שאנחנו ילדים מאומצים, היא ראתה בנו כמו הילדים הביולוגיים שלה. היא נתנה לנו להרגיש שייכים".
הבת חן הוסיפה: "היא עברה כל כך הרבה בחיים. גם האסון וגם אי היכולת שלה להביא ילדים לעולם. בגלל שהיא הייתה אחות כולם היו מגיעים לבקש ממנה עזרה והיא תמיד עזרה בחיוך ועם נתינה. היא הייתה צדיקה, גיבורה וגדולה מהחיים".

"אני בתחושת החמצה מאוד גדולה", סיכמה נרקיס חן שסוף סוף פתרה את חידת המקור של שמה. "אבל זו גם סגירת מעגל חשובה מאוד".

הקליקו כאן לצפיה במפגש בתוכנית הטלוויזיה